موزیک

میکروفون یک بلند­گوی بر­عکس!

میکروفون یک بلند­گوی بر­عکس!
میکروفون‌ها در ظاهر با بلندگوها بسیار فرق می‌کنند بنابراین بیشتر مردم هرگز متوجه این موضوع نمی‌شوند که این دو چقدر به هم شباهت دارند!
میکروفون یک بلند­گوی بر­عکس!

[kkratings]

میکروفون­ها در ظاهر با بلندگوها بسیار فرق می­­کنند بنابراین بیشتر مردم هرگز متوجه این موضوع نمی­شوند که این دو چقدر به هم شباهت دارند.

میکروفون ها در واقع بلندگو­هایی هستند که به طور معکوس کار می‌کنند.

در بلندگو، جریان برق وارد یک سیم­پیچ می شود که دور یا در جلوی یک آهنربا­ی ثابت پیچیده شده است.  الگوی ایجاد شده تغییر الکتریسیته در سیم­پیچ، یک میدان مغناطیسی را در اطراف خود ایجاد می کند که در مقابل میدان مغناطیسی آهنربا قرار می­گیرد. این باعث می­شود سیم­پیچ حرکت کند. سیم­پیچ به یک دیسک بزرگ مسطح بنام دیافراگم یا مخروط وصل شده است، بنابراین، با حرکت سیم­پیچ، دیافراگم نیز حرکت می­کند. دیافراگم در حال حرکت، هوا را به جلو و عقب داخل روم هدایت می­کند و امواج صوتی ایجاد می­شود که ما می­توانیم به راحتی آنها را بشنویم.

 پس در میکروفون، تقریباً قطعات یکسان وجود دارد اما آنها دقیقاً به روش معکوس کار می­کنند.

چگونه میکروفون انرژی صدا را به انرژی الکتریکی تبدیل می­کند؟

وقتی صحبت می کنید، امواج صوتی ایجاد شده توسط صدای شما انرژی را به سمت میکروفون منتقل می­کنند. به یاد داشته باشید صدایی که می­توانیم بشنویم انرژی حاصل از ارتعاشات در هوا است.

در داخل میکروفون، هنگام برخورد امواج صوتی، دیافراگم (بسیار کوچکتر از چیزی که در بلندگو هست و معمولاً از پلاستیک بسیار نازک ساخته شده است) و به دنبال آن، سیم پیچ متصل به دیافراگم هردو به جلو و عقب حرکت می­کنند.

 آهن­ربای ثابت یک میدان مغناطیسی تولید می کند که توسط سیم پیچ قطع می­شود. وقتی سیم­پیچ به واسطه میدان مغناطیسی به حرکت در می­آید، یک جریان الکتریکی ایجاد می­شود.

بدین ترتیب ما از صدای ضبط شده یک جریان الکتریکی خواهیم داشت!

 جریان الکتریکی از میکروفون به دستگاه تقویت کننده یا ضبط صدا منتقل می شود. حالا شما صدای اصلی خود را به برق تبدیل کرده اید! هیجان انگیز نیست؟

با استفاده از این جریان و راه اندازی تجهیزات ضبط صدا، می­توانید صدا را برای همیشه ذخیره کنید. یا می­توانید جریان را تقویت کرده و اندازه آن را تغییر دهید و سپس آن را به یک بلندگو هدایت کنید تا الکتریسیته به صدای بسیار بلندتری تبدیل شود.

 

حالا در رابطه با اساس میکروفون صحبت کنیم

با توجه به همه توضیحات بالا به این نتیجه می­رسیم که میکروفون در هر جا که نیاز به برداشت صدا و تبدیل آن به یک قالب الکتریکی باشد استفاده می­شود.

میکروفون­ها بخش اساسی هر سیستم ضبط صدا هستند. صدا را دریافت و آن را به انرژی الکتریکی تبدیل می­کنند که پس از آن توسط تقویت­کننده­های الکترونیکی و سیستم­های پردازش صوتی قابل پردازش می­شود.

شناخت انواع مختلف میکروفون و بهترین انتخاب برای یک برنامه خاص

میکروفون­ها به شکل­ها و اندازه­های مختلف ارائه می­شوند و هر نوع میکروفون ممکن است از فناوری متفاوتی استفاده کند. انواع میکروفون­های مختلف دارای ویژگی­های مختلفی نیز هستند و بنابراین شناخت انواع مختلف میکروفون­ها باعث می­شود ما برای یک برنامه خاص بهترین نوع را انتخاب کنیم.

تکنولوژی ساخت

از نظر تکنولوژی ، بیشتر میکروفون ها از القاء الکترومغناطیسی (میکروفن­های دینامیکی)، تغییر خازن (میکروفن­های کندانسور) یا پیزوالکتریک (میکروفن­های کریستالی یا سرامیکی) استفاده می­کنند تا سیگنال الکتریکی را از تغییرات فشار هوا تولید کنند. میکروفن­ها میزان سیگنال خروجی بسیار کمی تولید می­کنند.  بر این اساس قبل از اینکه سیگنال ضبط یا تولید شود، آنها باید به یک پیش­تقویت­کننده متصل شوند.

شناخت درست انواع مختلف میکروفون، راه استفاده از آن با بهره گیری از تمام نقاط قوت میکروفون را امکان پذیر می کند.

 بنابراین اطلاعات درباره انواع مختلف میکروفون، حتی اگر اهل فن نیستید ، به شما کمک می کند تا کمی در مورد آنها بدانید و از آنها به بهترین شکل استفاده کنید. 

 

برای انتخاب یک میکروفون به چه پارامترهایی توجه کنیم ؟

هنگام انتخاب میکروفون برای هر کاربردی ، باید ویژگی ها ، مشخصات و پارامترهای عملکردی مختلف را در نظر گرفت.

برخی از پارامترهای اصلی برای میکروفون­ها عبارتند از:

 • وفاداری به صدا
 • حساسیت
 • پاسخ فرکانس
 • ویژگی­های جهت­یابی
 • قدرت
 • قیمت
 • راحتی استفاده
 • ظاهر

اهمیت پارامترهای مختلف میکروفون به کاربردی که از آن انتظار داریم بستگی دارد. قبل از انتخاب هر میکروفون مشخص، لازم است تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما مهم است.

 

ویژگی های میکروفون

هنگامی که به دنبال بهترین میکروفون ممکن برای استفاده در برنامه خاص خود هستید ، پارامترها و مسائل مختلف بسیاری را باید در نظر بگیرید.

برخی از این موارد ویژگی های زیر را شامل می شوند:

 • نوع میکروفون: انواع مختلفی از میکروفون وجود دارد که در دسترس هستند. هر نوع ویژگی­های خاص خود را دارد و برای برنامه­های به خصوص متفاوتی طراحی شده­اند .
 • ویژگی­های جهت­یابی: میکروفون­ها می توانند در جهات مختلف میزان حساسیت متفاوتی داشته باشند. ویژگی­های جهت­یابی میکروفون به جهت دریافت تمام صداهای مورد نیاز حائز اهمیت هستند. بر اساس قابلیت­های جهت­یابی که از اهمیت زیادی برخوردار هستند، اغلب میکروفون­ها به واسطه این ویژگی توصیف و تعریف می­شوند.
 • اندازه دیافراگم: میکروفون­هایی با اندازه های دیافراگم متفاوت کاربردهای متفاوتی دارند.

 

وحید حسینی

وحید حسینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *