خبری

حال این روزهای بازار محرم 1399 و ویروس کرونا

حال و روز محرم 1399 | سایت اینترنتی ماه گونی
سال گذشته همین روزها اگر گذرتان به بازار تهران، خیابان 15 خرداد، خیابان ناصرخسرو، خیابان جمهوری و خیلی از اماکن پرتردد دیگر این شهر می‌رسید، در میان سیاهی پارچه‌های روی دیوارها و پرچم‌های «باز این چه شورش است» که حاشیه ورودی دکان‌های قدیمی بازار و مغازه‌های لوکس را سیاه‌پوش کرده بودند، رونق کسب و کار را از رفت و آمد عابران پیاده احساس می‌کردید.
حال و روز محرم 1399 | سایت اینترنتی ماه گونی

[kkratings]

حال روز این روزهای محرم 1399 و ویروس کرونا

سال گذشته همین روزها اگر گذرتان به بازار تهران، خیابان 15 خرداد،خیابان ناصرخسرو، خیابان جمهوری و خیلی از اماکن پرتردد دیگر این شهر می‌رسید، در میان سیاهی پارچه‌­های روی دیوارها و پرچم­‌های «باز این چه شورش است» که حاشیه ورودی دکان­‌های قدیمی بازار و مغازه‌های لوکس را سیاه‌پوش کرده بود، رونق کسب و کار را از رفت و آمد عابران پیاده احساس می‌کردید. خبری هم از ماسک‌های سیاه و سفید روی صورت‌ها نبود. ماسک‌هایی که حالا به تحمیل مهمان ناخوانده زمستان سال قبل از وسایل ملزوم و ضروری روزانه مان شده است.

حال و روز محرم 1399 و کرونا | سایت اینترنتی ماه گونی

از برکات وجود امام حسین و روزهای عزاداری همواره یک ماه قبل از آغاز ماه محرم و تا اربعین حسینی هزاران عزادار حسین مشغول فعالیت می شدند تا تکیه ها و هیئت ها را با شکوه تر از سال گذشته برگزار کنند. دیگ های نذری بدون ترس از ویروس و بیماری ناشناخته، شانه به شانه روی شعله­های گاز قرار میگرفتند و آشپزهای دستمال به سر، روی درهای دیگ برنج را با ذغال می پوشاندند.و دل کودکان کار سر چهارراه های شلوغ شهر به رسیدن ظرف های نذری در این شب های عزاداری همچنان خوش بود.

به هر میدان شهر و تکیه بزرگ هر محله در تهران که میرسیدید، از چند صدمتری مانده، دیگر به آسانی راه عبور پیدا نمیکردید. تا چشم کار میکرد زن و مرد و پیر و جوان با لباس های مشکی ایستاده بودند و گاهی شانه ای میلرزید یا فریاد یاحسینی به گوش میرسید.

حال و روز محرم 1399 و کرونا | سایت اینترنتی ماه گونی

با ورود ویروس کرونا به کشور از اسفند ماه گذشته، هزاران شغل درگیر این موضوع شد و به طبع آن هزاران شاغل را هم بی کار و خانه نشین کرد. به خصوص مشاغل آزاد که در طول یک سال فعالیت امیدشان به بازار ایام محرم بود. به دلیل رعایت پروتکل ها و دستورالعمل های بهداشتی و رعایت فاصله توسط عزاداران تجمع ها کمتر و عزاداری ها به شکلی متفاوت تر برگزار می گردد. و این تفاوت در برگزاری مراسم ها تاثیر خود را بر بازارهای مختلف این ایام نیز گذاشته است. بازار پارچه فروشان، طبل و دهل و زنجیر و ادوات دسته ها، و از همه بیشتر بازار لوازم صوتی که بسیار تحت تاثیر این موضوع قرار گرفته اند و حال خوبی ندارد.

این روزها هم با تمام تلخی هایش تمام می شود. با فداکاری و تلاش کادر درمانی، پزشکان و پرستاران و … این روزها خواهد گذشت و روح زندگی دوباره در کالبد این شهر دمیده خواهد شد. دوباره تکیه عزاداری یزدی­ها و نخل برداری­ها برپا خواهد شد. و دوباره شاهد عزادارانی هستیم که دست بر شانه­های هم گذاشته اند و بدون ماسک روی صورت، یا حسین میگویند و سینه میزنند. دوباره رونق به بازار کسب و کار بر خواهد گشت و لبخند گم شده­ی روی صورت ها دوباره دیده خواهد شد. چرا که از قدیم گفته اند دائما یکسان نباشد حال دوران غم مخور!

وحید حسینی

وحید حسینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب اخیر مجله ماه‌گونی

سیستم کنفرانس واجب است؟ سایت اینترنتی ماهگونی
موزیک
وحید حسینی

آیا واقعا من به سیستم کنفرانس نیاز دارم؟ْ!

تا به حال شده در انتهای یک اتاق کنفرانس باشید و صدای مجری برنامه را نشنوید؟ یا برای اجرا و ارائه روی سن رفته باشید و یا زیر نگاه همکاران بی­ حوصله دورتادور میز در یک جلسه کاری، ناگهان میکروفن شما کار نکرده باشد؟

ادامه مطلب »
تفاوت صداگذاری و تدوین صدا چیست؟
موزیک
وحید حسینی

تفاوت صداگذاری و تدوین صدا چیست؟

تا حالا به این موضوع فکر فکر کرده‌اید که تفاوت این دسته‌بندی جوایز در چیست و داوران جشنواره‌های سینمایی کدام بخش از یک فیلم را مورد بررسی قرار داده‌اند و اینکه ممکن است یک فیلم در هردوی این رشته‌ها کاندیدای کسب جوایز شود.

ادامه مطلب »

محصول مورد نظر خود را انتخاب نمائید 👇

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *